- Loading-

Medya Planlama

Medya Planlama Nedir ?

Medya planlama; reklam verenin mesajını hedeflediği kişilere ulaştırmak üzere hangi medya kanallarının kullanılacağına karar verilmesi sürecidir. Bir medya planı oluşturulurken öncelikle pazarlama ve reklam amaçları planlanır, daha sonra bu plan doğrultusunda medya kanallarından (TV, Radyo, Sosyal Medya vb.) hangilerinin daha doğru olacağına karar verilir.

Medya kanallarının değerlendirilmesinden sonra, hitap edilmek istenen hedef kitleye karar verilir ve medya hedefleri tespit edilir.

Medya Planlamanın Amacı Nedir ?

Medya planlamanın amacı; detaylı bir sosyal medya ve medya analizi ve medya planlaması çerçevesinde, reklam mesajının belirlenmiş hedef kitleye mümkün olduğunca efektif bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Ancak kullanılmak istenen içerik ne kadar kreatif olursa olsun, hitap edilmek istenen hedef kitleye ulaşmamızı sağlayacak olan sosyal medya veya medya aracınının yanlış seçimi halinde içeriğin kitlelere ulaşması belki sağlanır, fakat istenen geri dönüş elde edilemeyebilir.

Sosyal Medya Pazarlamasının artan etki gücüyle beraber dijital medya planlaması ve satın alması markalar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Medya Planlamanın Önemi Nedir ?

Bir ürünün veya markanın medya veya sosyal medya yoluyla pazarlaması yapılırken doğru hedef kitleye, doğru kanallardan pazarlanması için sistematik bir çalışma ve araştırma gerekmektedir. Doğru bir medya planlaması yapıldığında optimum bütçeyle maksimum niş kitleye ulaşılabilir.

Medya Planlama Nasıl Yapılır?

1- Hedeflerin Belirlenmesi

Bir kampanyayı başarıya ulaştıran şey belirlenen hedeflerdir. Hedefiniz marka bilinirliğini arttırmak mı? Yoksa site içi dönüşüm oranlarını arttırmak mı?

Hedefleriniz özgün, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır. Örneğin, kampanyanızın hedefi, yerel bölgenizdeki buzdolabı satış işlemlerini bir ay içinde %25 oranında artırmak olabilir.

Net hedeflerin belirlenmesi, medya stratejinizin yeni potansiyel müşterilere ulaşma, daha fazla müşteri edinme veya kaybedilen müşteriyi yeniden hedefleme açısından çok yardımcı olur.

2- Ana Hedef Kitlenizin Belirlenmesi

Sonsuz sayıda erişilebilir kullanıcı var. Peki hangileri kilit kullanıcın? Medya planını kime ulaşacağınızı anlamak, hedef kitlenizi tanımlamakla başlar.

Medya stratejinizin ayrıntılarına karar vermeden önce, ideal tüketicilerinizin kim olduğunu ve bunlara nasıl en iyi şekilde ulaşabileceğinizi anlamalısınız.

Kampanyanız için hedef kitleyi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Kampanya türü: İşletmeden İşletmeye (B2B) veya İşletmeden Tüketiciye (B2C) kampanyalar.

Demografi: Yaş, cinsiyet, etnik köken, gelir, meslek vb.

İlgi alanları: Satın alma niyeti

Medya Alışkanlıkları: Kullanmayı tercih ettiği medya platformları (masaüstü, mobil, yerel vb.)

3- Kampanya Detaylarının Oluşturulması

Kampanya detaylarını oluştururken aşağıdaki sorulara cevap aranmalıdır.

Kampanyanın zaman çizelgesinin belirlenmesi.

Kampanyanız için kullanabileceğiniz bütçe ne kadar?

Hedef kitlenize ulaşacağınız medya kanalları hangileri?

4- Ölçümleme ve Metrik Takibi

Kampanya yayına alındıktan sonra, medya planlamasının en önemli kısmı burada başlar.

İletilen e-postalardaki tıklama oranlarını ve web sitesinde kaydolma oranları, tıklanma verileri gibi etkileşimi izleyerek ölçülebilir hedefleri analiz edilmelidir. Bu şekilde, medya planlamacılar mevcut kampanyayı optimize etmek için hangi reklamın işe yaradığını ve en fazla geliri sağladığını anlayabilir. Bununla birlikte gelecekteki kampanyaların başarısını en üst seviyeye çıkarmak için bu veriler kullanılır.

Dijitalde Medya Planlama Nasıl Yapılır ?

Son yıllarda markalar ürünleri için veya markaları için pazarlama yaparken dijital medya kanallarını tercih etmektedir. Dijitalde yapılan reklam çalışmaları eski tip medyada(TV,Radyo,Gazete vb.) yapılan çalışmalara oranla hedef kitleye ulaşma ve etkileme noktasında daha iyi sonuçlar vermektedir.

Dijitalde medya planlama yapılırken öncelikle hitap edilmek istenen hedef kitle belirlenir, sonrasında bu hedef kitlenin kullandığı sosyal medya kanalları(Twitter,Instagram,Facebook,Pinterest,Bloglar vb.) bu kanallarda paylaştıkları postlar, takip ettikleri hesaplar, sevdikleri influencerlar vb. araştırılıp, raporlanır.

Medya Satın Alma Nedir ?

Medya Planlama noktasında yapılan çalışmalara ve hazırlanan raporlara göre uygun medyaları satın almaya medya satın alma denir. Bu aşama markaların elindeki kaynağı hedef kitlelerine hangi medya kanalıyla duyuracaklarını seçtikleri noktadır.

Medya satın alma, medya planlama kadar önemlidir. Bu konuda şirketler reklam ajanslarından destek almaktadırlar. Dijital medya satın alma son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

Medya planlama “markamın reklamını tüketicilere ulaştırmanın en yolu nedir?” sorusunu cevaplamak için bir seri kararların alındığı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde, kaç kişiye erişilecek, hangi mecralar kullanılacak, reklam kaç kez görülmeli gibi pek çok hayatı önem taşıyan kararlar alınır. Bu kararların alınabilmesi ise uzmanlık isteyen bir iştir. Tek kanalın yayın yaptığı, bir kaç gazete ve derginin bulunduğu dönemlerde medya planlama üzerinde çok düşünülen, zaman ayrılan bir konu değildi. Birçok reklam ajansının içinde çok fazla önem verilmeyen bir bölüm olarak görülürdü. Ancak günümüzde, mecra çeşitliği giderek artmıştır. Ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan TV kanalları çoğalmış, birçok ilgiye hitap eden dergiler yayın hayatına başlamış, gazete sayıları atmıştır. Teknolojideki gelişimlere paralel olarak internet ve mobil reklamcılık yeni bir mecra olarak karşımıza çıkmıştır. Tüm bu değişimler medya planlamayı daha da önemli hale getirmiş ve medya planlama bölümleri reklam ajanslarının içinden ayrılarak alanında uzman medya ajansları ortaya çıkmıştır. Medya planlama, belki de reklamcılık alanının en teknik konusudur ve kendine özgü bir çok kavramı içinde barındırmaktadır. Bu kavramlardan hemen hemen hepsi İngilizcedir.

Hangi reklam mecralarından satın alma yapabilirsiniz?